A fülkagyló is reagál a belső szervek megbetegedéseire: megváltozik a bőr színe, apró seb, pigmentfolt, parányi csomó keletkezik rajta – jelzi a betegség helyét. Minden egyes testrésznek és szervnek „bérelt” helye van ugyanis a fülkagylón.
Fontos szempont a fül mérete, formája, sápadtsága vagy vörössége, a felületén kirajzolódó véredények, foltok és bőrhámlások. Mindeme jelekből következtetéseket képes levonni az egyes szervek állapotáról, ill. az egyes testrészekről. A fültérképen jól látható, hogy a fülkagyló egy, az anyaméhben fejjel lefelé, összekuporodva elhelyezkedő embrióra hasonlít. A pontos atlaszoknak köszönhetően ma minden szakember könnyen hozzáférhető diagnosztikai területként használhatja a páciens fülét. A fülön kirajzolódó véredények alapján pontosan meghatározható a betegség akut vagy idült jellege.
Eszköz nélküli vizsgálatnál alaposan, de érzéssel tapogatjuk végig a fülkagylót, elváltozásokat keresve. Ezek kis kitüremkedések vagy beesett területek egyaránt lehetnek. A kitüremkedés legjobban a mozgásrendszer pontjainál, főképp a gerincnél érzékelhető. A fül szövetében látható-tapintható súlyos deformitás, mely új keletkezésű, és nem is baleset következménye, mindig negatív jelzés, például daganatos betegeknél gyakoribb.